Köttdjur, showmanship och behovet av en ny generation producenter står i fokus när NAB – Svensk köttrasavel i samverkan medverkar på Elmia Lantbruk 2026. Tomas Persson, ordförande i NAB, svarar på tre snabba frågor om mässan och varför de unga är viktiga för framtidens svenska nötköttsproduktion.
Vi kommer att visa köttdjur av olika raser samt showmanship för ungdomar och äldre ungdomar.
Att träffa kollegor i branschen och möta publiken.
Det är en mycket viktig och aktuell fråga. Hela branschen, och nötköttsproduktionen i synnerhet, behöver nya yngre producenter om vi ska kunna bibehålla och öka självförsörjningen i Sverige.
Vår satsning på Köttrasungdomarna, som tävlar i showmanship på Elmia, är en del i det.
Möt NAB – Svensk köttrasavel i samverkan på Elmia Lantbruk den 14–16 oktober 2026 på Elmia i Jönköping.
Bildtext: Tomas Persson, ordförande i NAB – Svensk köttrasavel i samverkan, lyfter nästa generations producenter som en viktig fråga för svensk nötköttsproduktion.