Företagsevent i Jönköping

Välkommen till Jönköping Konsert & Kongress - platsen för alla typer av företagsevent i Jönköping och södra Sverige. 

Med ett centralt läge i södra Sverige och enkel tillgång till transport och boende, är Jönköping Konsert & Kongress på Elmia det idealiska valet när kollegorna ska samlas för kick off eller firmafest. 

Vi hjälper er att planera och genomföra en minnesvärd kick off, teambuilding-aktivitet, företagsfest eller affärskonferens, anpassad efter just era behov. Endast er fantasi sätter gränserna!

Företagsaktiviteter och underhållning för alla kollegor
Här finns eventtekniken redan på plats

Varför välja Jönköping Konsert & Kongress för ditt företagsevent?

Ulrika Persson, UP Consulting
Tusen tack för ett bra samarbete och för att ni skräddarsydde arenan utifrån vår kunds behov. Med er grymma personal som jobbade både snabbt, smidigt och flexibelt är är vi supernöjda med Elmia som anläggning och med er personal. Jag hoppas vi får nöjet att återkomma
Ulrika Persson, UP Consulting

 

Redo att börja planera ert företagsevent?

Låt oss hjälpa er att göra ert nästa företagsevent i Jönköping till något alldeles extra.
Kontakta oss för en lokalvisning eller bokning.

Vanliga frågor (FAQ) när du förlägger ditt företagsevent i Jönköping

Ja, överstiger ni 1100 personer bygger vi upp konferensmiljö i Elmias mässanläggning - som ligger precis intill kongresshuset. 

Ja! Vi har olika lösningar som är enkla för dig som kund att ta del av. Du sparar dig tid - vi skapar säkra och proffsiga arrangemang. Kontakta oss så hjälper vi dig vidare med ditt företagsevent. 

Vi erbjuder flera festlokaler. Oftast dukar vi upp fest i Lobby Syd, Bageriet och i mässhall A när det är lite större sällskap. Vid lite mindre sällskap serverar vi och anordnar middagar i Restaurang Black & White. Se alla alternativ här.

Ja!  Vi har en anställd ansvarig AV-tekniker som är med hela vägen i planeringen av arrangemanget. Under arrangemanget tar vi hjälp av en nära samarbetspartner som är fantastiskt duktiga på att leverera bra konferens- & festteknik.  

Självklart! Ska ni höja nivån på ert arrangemang så låt oss hjälpa er att ta fram en enkel eventapp. Där kan vi bl.a. lägga in programmet, menyn, deltagarlistan.
Det vi har märkt är att evenemanget förlängs och blir enkelt att ta del av via appen både innan och efter själva mötet. 

Ja, vår restauratör FC Gruppen tar han om allt från kaffet till bankettmiddagen. Kika gärna i våra menyförslag eller prata ihop er med oss så hittar vi ett riktigt bra upplägg för ert arrangemang. 

 

Välkommen till kongressverksamheten på Jönköping Konsert & Kongress

Jönköping Konsert & Kongress består av två delar: En konsertverksamhet som Destination Jönköping driver, samt en konferens- och kongressverksamhet som drivs av oss på Elmia. All info om möten, konferenser, kongresser och företagsevent hittar du här på elmia.se. Vill du läsa om konsertverksamheten eller boka biljett till en föreställning? Besök Jönköping Konsert & Kongress officiella webbplats här