ASSAR Circular Labs etablerades 2024 som en del av ASSAR Industrial Innovation Arena i Skövde. Bakom satsningen står IDC West Sweden, som arbetar nära industriföretag med utveckling och omställning.
Circular Labs är uppbyggt som en lärmiljö med fokus på hur framför allt små och medelstora industriföretag arbetar med cirkularitet och hållbarhet i praktiken. Victoria Korth är industriutvecklare på IDC West Sweden och förklarar:
– Vi vill lyfta goda exempel och visa att det går att ta sig an de här utmaningarna på många olika sätt. Tanken är att inspirera andra företag och göra det lättare att se hur man själv kan komma igång.
Från teori till konkreta exempel
Varje modul i ASSAR Circular Labs utgår från ett konkret exempel från industrin. Samtidigt förklaras principerna och teorierna bakom lösningen och vilka steg andra företag kan ta för att arbeta vidare med frågan i sin egen verksamhet.
Exemplen spänner över flera områden – från energieffektivisering och klimatberäkningar till nya affärsmodeller, återbruk och hur spill- och restmaterial kan tas tillvara och få ett nytt värde. Just kombinationen av inspiration och praktiska exempel är central.
– När man kan se vad andra företag faktiskt har gjort blir frågorna mer konkreta, menar Victoria. Det handlar inte bara om teori, utan om att visa olika vägar framåt och ge företag olika idéer och inspiration om vad de själva kan göra.
En naturlig del av SMART
IDC West Sweden har funnits med i olika sammanhang på Elmia Subcontractor genom åren, bland annat med Material ConneXion och genom initiativ som Produktionslyftet och Industry in West. I år blir ASSAR Circular Labs en del av SMART Sustainability Hub.
– IDC ska finnas där företagen finns, säger Victoria. Elmia Subcontractor ger oss möjlighet att möta många industriföretag från en mängd olika branscher. Vi arbetar nära industrin för att ge stöd i företagens utveckling, och därför är mässan en viktig mötesplats för oss.
För Victoria Korth är Assar Circular Labs också en naturlig del av SMART – en arena där nya lösningar, kunskap och konkreta exempel kan väcka idéer och samtal kring industrins utveckling.
Det fysiska mötet gör skillnad
Trots alla möjligheter att dela kunskap digitalt ser hon ett särskilt värde i att mötas fysiskt. Inte minst när det handlar om material, produkter och konkreta exempel.
– Det är lättare att få i gång en spontan diskussion när man träffar människor på riktigt. Inte minst när man demonstrerar fysiska produktexempel. Det lockar ofta till samtal och gör det både mer konkret och mer minnesvärt.
På SMART Sustainability Hub får besökarna därför möjlighet att upptäcka några av exemplen från ASSAR Circular Labs på plats – och framför allt prata vidare om hur idéerna kan omsättas i den egna verksamheten.
Du kan möta Assar Circular Labs i Sustainability Hub i Hall C, monter C06:43.