Aino och Alvar Aalto inspirerar höstens inredningstrender

Aino och Alvar Aalto inspirerar höstens inredningstrender
I höst kommer vi blicka bakåt för att gå framåt. Utställningen AALTO – Aino & Alvar på Millesgården som öppnar i oktober lyfter inte bara två designikoner, utan fångar även upp höstens viktigaste inredningstrender - organiska former och tidlös funktionalism med skandinavisk förankring.

När Millesgården i höst öppnar dörrarna till AALTO – Aino & Alvar är det inte bara ett återseende av två ikoniska formgivare. Det är också en påminnelse om en designfilosofi som känns aktuell i vår tid - helhet, hantverk och humanism.

Böljande linjer och naturmaterial

Aalto-stilen, med sina böljande linjer och naturmaterial, uppstod i en tid av samhällsomdaning, det är kanske därför den känns så relevant igen. I ett nytt klimat, bokstavligt och kulturellt, söker vi efter lugn, efter långsiktighet. Vi är många som trivs bäst i miljöer som ger vila för såväl öga, kropp och tanke.

Rotting är tillbaka

Rotting är ett tydligt exempel. Det är ett material som vi noterat i flera sammanhang de senaste säsongerna och som passar särskilt bra i uterum, såsom glasverandor och balkonger där det finns ett skyddande tak.

Utställningen lyfter särskilt Aino Aaltos roll som formgivare och konstnärlig ledare – något som ger ytterligare skäl att se över designhistorien med nya ögon. Vem formgav egentligen framtiden?

Och vilstolen i rotting? Den står där som en tyst symbol för ett designideal där hållbarhet, vila och mänsklighet får ta plats igen. Precis när vi behöver det.

Utställningen AALTO – Aino & Alvar öppnar 11 oktober 2025 och pågår till 10 maj 2026

Foto: Millesgården/Elina-Männistö, Anssi-Vaarola

Foto: Porträtt Aino och Alvar Aalto-Courtesy of the Department of Special Collections, Stanford Libraries.