Med B701 tar Logosol ytterligare ett steg mot att erbjuda ett komplett och väl avvägt sortiment av bandsågverk för olika målgrupper och användningsområden.
– Vi har utvecklat ett sågverk som inte kompromissar. Det här är något helt annat än de enklare bandsågverk som ofta importeras och byggs för att pressa priset. B701 är byggt för att hålla – och för att prestera. Vi märker en ökad efterfrågan från skogsägare som vill såga sitt eget virke. Då är det här ett svårslaget alternativ i prisklassen runt 40.000 kr, säger Robert Berglund.
Sågverket finns i både el- och bensinutförande. Byggt i aluminium och svenskt stål - rostfritt och försinkat.
– Det tål att stå ute, är helt underhållsfritt och är redo när du är det, säger Robert Berglund.
– Varje detalj är genomtänkt, från sågvagnens hjulplacering till den robusta stockbädden i aluminum. Vi har tagit med oss mycket erfarenheter från utveckligen av våra premiumsågverk och överfört hit. Sågen är effektiv och snabbsågande. Och kan enkelt byggas ut med till exempel förlängningar och Pre Cutter.
Och intresset var stort på världspremiären:
– Elmia Wood är ett otroligt bra skyltfönster för oss och jag är säker på att vi kommer ha flera beställningar på B701 redan idag, säger Robert Berglund.