Dagsprogram

Det här händer på Elmia Scandinavian Horse Show - dag för dag! 
Preliminärt program, ändringar kan förekomma. 

 
 

Onsdag 25/10

kl.

Stora banan, hall D (gratis läktarplats)

08.30 Kval 1 Agria Star of Tomorrow, hoppning 5-åriga hästar
13.00 Kval 1 Agria Star of Tomorrow, hoppning 6-åriga hästar
17.00 Kval 1, hoppning 7- åriga hästar, presented by HANSBO SPORT 
19.00 Show, klicka här för att läsa mer >>
   
 

Lilla banan, hall B (gratis läktarplats)

13.00 Kval 1 Kellfri 4-års championat, dressyr 4-åriga hästar
15.30 Kval 1 Agria Star of Tomorrow, dressyr 5-åriga hästar
 
 

Torsdag 26/10

kl.

Stora banan, hall D (läktarbiljett behövs från kl 18.30)

08.00  Kval 1 Volkswagen Rising Star, hoppning
10.30  Kval 2, hoppning 7- åriga hästar, presented by HANSBO SPORT 
12.15 135 hoppning presented by Distriktsveterinärerna 
15.10 145 hoppning presented by K9
17.30 Final Kellfri 4-års championat, dressyr 4-åriga hästar
18.45 Clinic med Jan Brink
20.15 Final Agria Star of Tomorrow, dressyr 5-åriga hästar
   
 

Lilla banan, hall B (gratis läktarplats)

08.00  Kval 1 Agria Star of Tomorrow, dressyr 6- åriga hästar
10.30  Prix st Georg, dressyr 7-åriga hästar, presented by Falsterbo Horse Show
13.00 Intermediére presented by Dressyrringen, dressyr
15.30 Kval 2, Agria Star of Tomorrow, hoppning 6-åriga hästar
 
 

Fredag 27/10

kl.

Stora banan, hall D (läktarbiljett behövs från kl 19.00)

08.00

Final Agria Star of Tomorrow, dressyr 6-åriga hästar

10.00  Final, dressyr 7-åriga hästar presented by Tidningen Ridsport
11.30 Intermediére kür presented by Dressyrringen, dressyr
14.15 Kval 2 Volkswagen Rising Star, hoppning
16.45 140 hoppning, presented by Gina Tricot
19.00 Volkswagen clinic med Henrik von Eckermann och Peder Fredricson
20.45 150 hoppning, kval till Volkswagen Grand Prix, presented by Volkswagen, Länsförsäkringar och Agria Djurförsäkring
   
 

Lilla banan, hall B (gratis läktarplats)

08.00  Kval 2 Agria Star of Tomorrow, hoppning 5-åriga hästar
12.30 Kval Speed Challenge, hoppning, presented by Expåra
15.00 Intermediére II, dressyr, presented by Falsterbo Horse Show
 
 

Lördag 28/10

kl.

Stora banan, hall D (läktarbiljett behövs)

08.00 Lövsta Future Challenge, dressyr unga ryttare
10.30  Lövsta Future Challenge, dressyr unga hästar
13.00 HÖÖKS show, klicka här för att läsa mer >>
15.00 Final Agria Star of Tomorrow, hoppning 6-åriga hästar
16.30 Final hoppning 7-åriga hästar, presented by Tidningen Ridsport
17.30  Uppvisning Islandshästar
19.00 FEI Grand Prix, dressyr, presented by Expåra
   
 

Lilla banan, hall B (läktarbiljett behövs från kl 19.00)

07.30 Kval Kellfri 4-års championat, hoppning
08.20  145 hoppning presented by Somersby
11.00 Final Agria Star of Tomorrow, hoppning 5-åriga hästar
12.45 Kval Children Challenge presented by Equalityline
14.00 Kval Suxbox Ponny Cup, hoppning
15.40 Kval Runsten Equestrian ungdoms Grand Prix
19.00 Swedish Select Horse Sales, auktion
 
 

Söndag 29/10

kl.

Stora banan, hall D (läktarbiljett behövs)

08.00 Final Volkswagen Rising Star, hoppning
10.30  Volkswagen FEI Grand Prix kür, dressyr, presented by Volkswagen, Länsförsäkringar och Agria Djurförsäkring
13.30 Runsten Equestrian ungdoms Grand Prix
15.30 Volkswagen Grand Prix presented by Volkswagen, Länsförsäkringar och Agria, hoppning
   
 

Lilla banan, hall B (gratis läktarplats)

08.00  Final Children Challenge presented by Equalityline
09.30 Final Suxbox Ponny Cup, hoppning
12.00 Final Speed Challenge presented by SEB, hoppning
13.30  Final Kellfri 4-års championat, hoppning
15.00 Junior Kür, dressyr, presented by Falsterbo Horse Show
15.50  Ungdoms Kür presented by Schibsted, dressyr
17.00 Horsepartner Development Tour, Ponny Kür, dressyr
 
 

Köp dina biljetter här >>

Läs dagsprogrammet för Elmia Icelandic Power Show här >>

Huvudsponsorer:

Agria Djurförsäkring logotyp


Sponsorer: