Dagsprogram

Det här händer på Elmia Scandinavian Horse Show - dag för dag! 
Preliminärt program, ändringar kan förekomma. 

 
 

Onsdag 25/10

kl.

Stora banan, hall D (gratis läktarplats)

08.00 Kval 1 Agria Star of Tomorrow, hoppning 5-åriga hästar
12.30 Kval 1 Agria Star of Tomorrow, hoppning 6-åriga hästar
17.30 Kval 1, hoppning 7- åriga hästar
19.00 Show, klicka här för att läsa mer >>
 

Lilla banan, hall B (gratis läktarplats)

13.00 Kval 1 Kellfri 4-års championat, dressyr 4-åriga hästar
15.30 Kval 1 Agria Star of Tomorrow, dressyr 5-åriga hästar
 
 

Torsdag 26/10

kl.

Stora banan, hall D (läktarbiljett behövs från kl 18.30)

08.00  Kval 1 Volkswagen Rising Star, hoppning
11.00  Kval 2, hoppning 7- åriga hästar
13.00 135 hoppning presented by Carlsberg
15.00 145 hoppning presented by K9
17.30 Final Kellfri 4-års championat, dressyr 4-åriga hästar
18.30 Clinic med Jan Brink
20.00 Final Agria Star of Tomorrow, dressyr 5-åriga hästar
 

Lilla banan, hall B (gratis läktarplats)

08.00  Kval 1 Agria Star of Tomorrow, dressyr 6- åriga hästar
10.30  Prix st Georg, dressyr 7-åriga hästar
13.00 Intermediére presented by Dressyrringen, dressyr
15.00 Kval 2, Agria Star of Tomorrow, hoppning 6-åriga hästar
 
 

Fredag 27/10

kl.

Stora banan, hall D (läktarbiljett behövs från kl 19.00)

08.00

Final Agria Star of Tomorrow, dressyr 6-åriga hästar

10.00  Final, dressyr 7-åriga hästar presented by Tidningen Ridsport
11.00 Intermediére kür presented by Dressyrringen, dressyr
13.00 Kval 2 Volkswagen Rising Star, hoppning
16.30 140 hoppning, presented by Gina Tricot
19.00 Volkswagen clinic med Henrik von Eckermann och Peder Fredricson
20.30 150 hoppning, kval till Volkswagen Grand Prix, presented by Volkswagen, Länsförsäkringar och Agria 
 

Lilla banan, hall B (gratis läktarplats)

08.00  Kval 2 Agria Star of Tomorrow, hoppning 5-åriga hästar
12.30 Kval Speed Challenge, hoppning
15.00 Intermediére II, dressyr 
 
 

Lördag 28/10

kl.

Stora banan, hall D (läktarbiljett behövs)

08.00 Lövsta Future Challenge, dressyr unga ryttare
10.30  Lövsta Future Challenge, dressyr unga hästar
12.30 HÖÖKS show, klicka här för att läsa mer >>
15.00 Final Agria Star of Tomorrow, hoppning 6-åriga hästar
16.30 Final hoppning 7-åriga hästar, presented by Tidningen Ridsport
17.30  Uppvisning Islandshästar
19.00 FEI Grand Prix, dressyr
 

Lilla banan, hall B (läktarbiljett behövs från kl 19.00)

08.00 Kval Kellfri 4-års championat, hoppning
09.00  145 hoppning
10.30 Final Agria Star of Tomorrow, hoppning 5-åriga hästar
12.30 Kval Children Challenge presented by Equalityline
13.30 Kval Suxbox ponny cup, hoppning
15.30 Kval Runsten Equestrian ungdoms Grand Prix
19.00 Swedish Select Horse Sales, auktion
 
 

Söndag 29/10

kl.

Stora banan, hall D (läktarbiljett behövs)

08.00 Final Volkswagen Rising Star, hoppning
10.30  Volkswagen FEI Grand Prix kür, dressyr
13.30 Runsten Equestrian ungdoms Grand Prix
15.30 Volkswagen Grand Prix presented by Volkswagen, Länsförsäkringar och Agria, hoppning
 

Lilla banan, hall B (gratis läktarplats)

08.00  Final Children Challenge presented by Equalityline
09.30 Final Suxbox ponny cup, hoppning
11.30 Final Speed Challenge, hoppning
13.30  Final Kellfri 4-års championat, hoppning
15.00 Junior kür, dressyr
15.30  Ungdoms kür presented by Schibsted, dressyr
16.15 Horsepartner Development Tour, Ponny kür, dressyr
 
 

Köp dina biljetter här >>

Läs dagsprogrammet för Elmia Icelandic Power Show här >>

Huvudsponsorer:

Agria Djurförsäkring logotyp


Sponsorer: