Elmia Recycling to Energy 2010

Ruttplanering i ett moln

Den ena handen vet inte vad den andra gör. Det är ett stort problem i alla större organisationer, även inom miljö och återvinning.
NAB Solution erbjuder en lösning i form av ett affärssystem i datormolnet.

Affärssystemet heter Enwis och är väl etablerat i Tyskland. Det presenterades för den svenska marknaden på mässan Elmia Recycling i Jönköping.
– Vi har anpassat en standardmiljö från Microsoft till återvinningsbranschens behov, berättar, Johan Adenmark på NAB Solutions.
Stora affärssystem som täcker in hela verksamheten framkallar ofta skräckblandad förtjusning. Fördelarna är många, men samtidigt finns faror inbyggda i stora, specialbyggda datorsystem. Det har NAB kommit runt genom att anpassa en standardprodukt.
Vad är då poängen med ett affärssystem för miljö och återvinning? Anna Fransson på NAB ger ett exempel:
– Ruttplanering är en funktion som kan sänka transportkostnaderna rejält. Många gånger går turerna efter gammal vana och ingen har funderat om det är den effektivaste rutten.
I den tyska versionen av programmet länkas information om vägarbeten, körer, trafikolyckor och liknande automatiskt in i systemet och bilarna kan dirigeras om efter rådande situation. Samma möjligheter finns i Sverige, men har ännu inte använts på det här sättet.
Det nya affärssystemet täcker in hela verksamheten från rutter till fakturering, från prislistor till lönehantering. All information finns tillgänglig i ett systen och kan dessutom läggas ut i ett moln, datorslang för att det körs på servrar på Internet och kan nås överallt från vilken dator eller mobiltelefon som helst, under förutsättning att utrustningen har rätt säkerhetsnyckel.
– När informationen är tillgänglig för alla som behöver den, så sjunker kostnader och miljöpåverkan, konstaterar Johan Adenmark.





Publicerad
2010-05-25