
Problemet tidigare har varit att skruvar har lossnat efter till exempel en längre tids vibrationer. I den nya X-serien är brickorna som man sätter mellan skruv och materialet som ska skruvas fast konformade.
Den nya tekniken innebär att man inte behöver fundera på vilket slitage skruven kommer att utsättas för.
– Den här säkerhetsbrickan har en fjäderfunktion som förhindrar skruvlossning både genom vibration och slitage, säger Sven Saghamre.
Sedan tidigare har Nord-Lock haft säkerhetsbrickor med kammar på ena sidan och radiella tänder på motsatta sidan. Det har de haft för att brickorna ska kunna fästa ordentligt.
– Vi har tagit ett stort steg i vår utveckling nu när vi adderar en viktig funktion, säger Sven Saghamre.
X-serien lanserades internationellt på InnoTrans-mässan i Berlin i mitten av september. Och nu har turen kommit till Elmia Subcontractor och en nationell lansering.
– Anledningen till att vi lanserade där är att järnvägar är ett speciellt fokus för oss och att det är stor efterfrågan på säkerhetsprodukter inom järnvägsbranschen. Just järnvägsbranschen är en bransch där skruvar utsätts för enormt mycket vibrationer. Om en skruv lossnar, då blir tåget stillastående och då kostar det väldigt mycket pengar.
Nord-Lock, med huvudkontor i Göteborg och fabrik i jämtländska Mattmar grundades 1982. Företaget har även produktionsanläggningar i Schweiz och i USA, har sedan tidigare sina kunder inom bland annat maskinkonstruktion, skogs- och lantbruk samt järnväg.
– Vi ser kanske inte några nya branscher med de nya brickorna, men applikationsmässigt ser vi nya områden, säger Sven Saghamre.
