Dessa nyheter har skickats in av våra utställare. Elmia tar därför inget ansvar för texternas innehåll. Vid frågor vänligen kontakta respektive utställare.
Medlemsägda Landshypotek har finansierat svenskt jord- och skogsbruk sedan 1836. Nu utvecklar man den kooperativa idén genom att erbjuda medlemmarna möjlighet att betala in insatskapital och därigenom få del av framtida vinster. Fortsätter Landshypoteks resultatutveckling som de senaste fem åren blir den årliga utdelningen 8 – 10 procent av medlemmens insatskapital.
Stängselöppnaren är Lantbutikens egna produkt.
På årets Elmia Lantbruk återfinns en annorlunda monter. Det ska nämligen spelas teater i en av mässhallarna. Det är säkerhetskampanjen Säkert Bondförnuft som testar ett annorlunda grepp för att få lantbrukarna att tänka till kring säkerheten på gården.
Under utställningen Elmia Djur och Inomgård kommer Mafa i Ängelholm att visa ny utrustning för värmebehandling och hygienisering av spannmål.
En ny liten foderrobot som nu puttar/föser foder på nästan alla foderbord.
Vi presenterar Greenpowers nya el producerande biogas generator för gårdsproducerande el.Nu i storlekar 20kVA/16kW till 80kVA/65kW
Varmluftspannan som ger direktvärme genom vedeldning eller pellets.
Omgångsuppfödning medför vissa problem i ett stall med liggbås. För stora bås till djuren. Se vår lösning i monter A01:10.
Ströbäddar är ett stort problem när den växer upp i rören på boxväggar. Se vår lösning i monter A01:10
Med LRF Konsults elektroniska fakturahanterng kan vi nu erbjuda även mindre företag att gå över till elektroniskt flöde. Med elektronisk fakturahantering tjänar man både tid och pengar.
Alla kommer i kontakt med familjejuridik under livets olika skeden. Då finns många tillfällen där man önskar att det hade varit en bättre planering inför framtiden, tex vid någons bortgång eller när man står inför att flytta ihop.
Ranch och Farm mode direkt från USA
De senaste åren har vi fått nya kategorier köpare. Fler vill snabbt och enkelt kunna ta del av all information som finns om den eller de fastigheter man är intresserad av, säger Carl-Johan Jürss, chefsmäklare LRF Konsult.
Ny naturlig ventilation som kan fås i valfria längder.