Mässbesökare tycker till

Besökare till Elmia Lantbruk Djur & Inomgård kommer från olika platser runt om i Sverige. Vi frågade fyra av dem vad som lockade dem till mässan i år.

Tor Hakefelt. Hobbybonde från Sunne som försörjer sig genom att arbeta på en annan bondgård.
– Jag är här för att titta på nya saker till jobbet. Jag har varit här 12-15 gånger tidigare och varje år träffar jag bekanta som jag inte träffar annars. Den största fördelen med mässan är att allt är samlat på ett ställe samtidigt. Det gör det enkelt och tidsbesparande att jämföra olika fabrikat med varandra.

Malin Brättemark, Grisbonde i Vara.
– Först och främst är jag här för att titta på inredningar för grisarna till ladugården, men det är kul att bara gå runt och kika. Jag är här varje år och det allra bästa är att träffa gamla kontakter.

Erik Karlsson, pensionerad bonde från Istad.
– Det bästa med mässan är alla maskiner. Jag har varit på mässan många gånger förut och jag tycker att den har ändrat sig mycket. Det kommer fler nya maskiner och det är intressant och avkopplande att bara gå runt och titta.

Marie Ljungqvist, Art Director på Situation i Skövde.
– En av våra kunder ställer ut här och vi är här för att lära oss mer om branschen. Vi har varit här flera gånger förr och vi tycker att mässan har utvecklats positivt för varje år. Det bästa med mässan är att den ligger bra geografiskt; lättillgängligt och ganska långt söderut i Sverige så det blir ett bra uppsamlingsområde med även en del internationella utställare.





Publicerad
2008-10-23

PressbilderTor Hakefeldt
Tor Hakefeldt
Malin Brättemark
Malin Brättemark
Erik Karlsson
Erik Karlsson
Marie Ljungqvist
Marie Ljungqvist