Framtidens bönder inspirerades på Elmia

Närmare 1000 elever från Sveriges naturbruksgymnasium besökte under onsdagen Elmia Lantbruk Djur & Inomgård. Här bjöds de först på ett inspirationsseminarium, innan de sedan begav sig ut på mässgolvet för att se nyheter, uppvisningar och produkter.

Inför dagens seminarium har naturbrukseleverna fått fylla i en enkät med frågor om framtiden. När resultatet presenterades under onsdagen visade det sig att 7 av 10 elever vill jobba som lantbrukare i framtiden. Och mer än 8 av 10 har en positiv bild av yrket!

Inspirationsseminariet arrangerades av Elmia och bjöd bland annat på en föreläsning av Thilde Höök. Hennes historia om hur hon, med två tomma händer, startade upp sin hästverksamhet, till att idag bedriva ett framgångsrikt företag väckte jubel.

– Vi vill ge ungdomarna positiva förebilder och uppmuntra dem till att satsa på ett yrke inom lantbruksnäringen, förklarar Maria Lindsäth, projektledare för Elmia Lantbruk Djur & Inomgård.





Publicerad
2011-10-19

PressbilderElever från gymnasieskolor runt om i landet
Elever från gymnasieskolor runt om i landet
Thilde Höök pratade om konsten att leva sin dröm
Thilde Höök pratade om konsten att leva sin dröm