Ett svängigt 2011 följs av ett osäkert 2012
Landsbygdsminister Eskil Erlandsson vill vara positiv inför framtiden, men erkänner att osäkerheten är stor.
– Vi har en finansiell oro i världen, som vi hoppas ska avstanna. En demokratiprocess pågår i Nordafrika, som vi hoppas ska få exporten dit att komma igång igen. Och vädret är omöjligt att förutse, säger han under sitt besök på Elmia Lantbruk och Elmia Närproducerat.
Något som han ändå kan säga med säkerhet är att diskussionen om en ny jordbrukspolitik inom EU kommer att fortsätta.
– Vi diskuterar mycket med varandra, länder emellan, säger Eskil Erlandsson, som bjudit in Portugals jordbruksminister Assunção Cristas till mässan för att visa upp den svenska lantbruksnäringen.
– Portugals samhällsstruktur liknar Sveriges på flera sätt, bland annat har de många glest befolkade områden. Jag hoppas kunna visa henne bra exempel på hur vi löser utmaningar här i Sverige.