Slutrelease
Almedalen för arbetslivsfrågor
Elmia Arbetsmiljö: Work 10 viktig samlingspunkt
Ett Almedalen för arbetslivsfrågor. Så sammanfattar Maria Schönefeld, vd för Prevent, Elmia Arbetsmiljö: Work 10. Årets mässa visade att de här frågorna är högaktuella.
– Mässan har definitivt sin plats, en samlingspunkt där man fokuserar på arbetslivsfrågor, säger hon.
Under de tre mässdagarna har både psykosociala och fysiska arbetsmiljöfrågor stötts och blötts i seminarier och på mässgolvet.
– Man söker ny kunskap, praktiska och konkreta lösningar. Det är det som gör ”Work” till en helhet och som skapar en särskild intensitet. Dessutom har stora förändringar skett inom arbetsmiljöområdet de senaste åren och mässan är därför ett viktig forum där olika frågetecken kan rätas ut, menar projektledare Karla Eklund.
Jörgen Eklund, professor i ergonomi vid KTH, som medverkade under mässan pekar på att god arbetsmiljö ger positiva ekonomiska effekter.
– Forskningen visar på ett starkt samband mellan kvalitet och ergonomi/arbetsmiljö. Det är tre gånger så hög risk att ett företag får kvalitetsbrister om det finns brister i arbetsmiljön, säger han.
Trots det stålbad industrin gått igenom de senaste 1,5 åren, ligger besökssiffran på årets mässa i paritet med ”Work 08”.
– Det är rätt personer som kommer och de har ett uppdrag. Att de som ska lösa problemen är på plats är det viktigaste. Vi är verkligen nöjda, säger Kajsa Mollby, marknadskoordinator 3M/Peltor.
– Nu siktar vi på att jobba vidare med mässans nya koncept och känner oss inspirerade att tänka framåt, säger Karla Eklund.
Antal representerade företag/ varumärken: 236 (varav 155 huvudutställare)
Utställande nationer: 12
Antal mässbesök: 7 383
Antal konferenstillfällen: 1 426